باغ ارم شیراز | آدرس + قیمت بلیط

باغ ارم شیراز | آدرس + قیمت بلیط

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین جاذبه های نه تنها شیراز بلکه ایران است.فضای سبز و آرامش بخش آن می تواند برای هر مسافری جذاب باشد. این باغ زیبای ایرانی در خیابان ارم شیراز واقع شده است و بسیاری از بهترین رستوران ها و کافه های این شهر نیز در این خیابان قرار دارند. به واقع این باغ را می توان بهشتی زمینی عنوان کرد. عمارت شاهانه وسط کاخ هم که جای تمجید و تعریف بسیار زیادی دارد. پس با لحظات همراه باشید، تا شما را با این باغ سرسبز آشنا کنیم.در های ورودی باغ

باغ ارم شیراز، بهشت زمینی!

برخی ها دلیل نامگذاری این مکان را به یک باغ افسانه ای به نام ارم که در جنوب عربستان قرار دارد، نسبت می دهند، که به دستور شاداد، پادشاه عرب ساخته شده بود و وی می خواست با این باغش با بهشت رقابت کند.

بگذریم، باغ ارم که در امتداد ساحل شمالی رودخانه خوشک شیراز واقع شده است، یکی از معروف ترین و زیباترین باغ های ایرانی در تمام ایران است. لازم به ذکر است که کلمه "ارم" نسخه فارسی کلمه عربی "ایرام" است که به معنای بهشت می باشد. برای فهمیدن اینکه آیا این لقب واقعا در حد و اندازه های این باغ است، پس باید تا آخر مقاله را بخوانید. این مکان که باغی بزرگ و چند هزار متری است، در وسط خود عمارت با شکوهی دارد، داخل آن با گل های زیبای، هوای تازه و لذت بخش، طراوت های معطر درختان سرو و از جمله یک درخت (سرو ناز) که گفته می شود قدمت آن به 3000 سال قبل بر می گردد پر شده است و صدای چه چه پرندگان به همراه صدای آب که در داخل برکه کوچک باغ جابجا می شود، به همراه فواره های حوض بسیار بزرگ و طویل آن، همه و همه دلیلی بر این مدعاست، که این مکان مکانی متفاوت و بی نظیر است و سزاوار این نام است. این باغ در فصل بهار به دلیل شکوفه زدن درختانش یک مقصد مهم گردشگری در شهر شیراز است.

درختان رنگارنگ باغ

تاریخچه

اگرچه هنوز کسی از زمان شروع ساخت باغ مطمئن نیست، اما شواهد تاریخی نشان می دهد که این باغ در زمان سلسله سلجوقیان که بین قرون یازدهم تا چهاردهم میلادی در ایران حکم می راندند و در نیمه قرن سیزدهم میلادی تحت حاکمیت یکی از مشهورترین پادشاهان آن (احمد سنجار) ساخته شده است. باغ ارم شیراز همانند بسیاری از جاذبه های دیگر موجود در شیراز، توسط پادشاهان سلسله زندیه مرمت و بازسازی شد و بخش هایی به آن افزوده شد. پس از گذشت چندین قرن از آخرین بازسازی آن، این باغ توسط رئیس قبیله قشقایی(محمد قلی خان)، که باغ را خریده بود، دست خوش تغییراتی شد.

محمد قلی خان دستور ساخت و ساز ترمیم عمارت را در اوایل قرن 18 میلادی داد. وی در ادامه سفارش داد، تا درختان و گیاهان مختلفی را در باغ از جمله کاج نارنجی و  درختی با رنگ منحصر به فرد، سرو و درخت خرمالو و درخت نخل بکارند و می توان گفت دستور وی باعث پدید آمدن این مناظر شد. در زمان حکومت ناصر الدین شاه قاجار به دستور وی، میرزا حسنعلی خان ناصرالملک باغ ها را از قبایل قشقایی خریداری کرد و ساخت عمارت جدید(همان عمارت امروزی) را در آن آغاز کرد. این مکان پس از آن زمان چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و سالانه صد ها هزار نفر برای بازدید از این باغ به شیراز می آیند.

عکس ناصر الدین شاه روی دیوار طاق ساختمان

معماری

همانطور که از شکل و شمایل ساختمان معلوم است، این مکان توسط یک معمار محلی شیرازی، ساخته شده است. این سازه سه طبقه زیبا بر اساس سبک معماری صفوی و قاجار ساخته شده است و شامل کاشی هایی است که با شعرهایی از شاعر مشهور فارسی حافظ حک شده است. بر سردر طاق ها و دیوار ها عکس هایی از ناصرالدین شاه قاجار را خواهید دید. پنجره های مشبک و رنگارنگ بنا بسیار زیبا هستند. همچنین ساختمان دارای یک ایوان بزرگ است، که با چندین ستون محکم پشتیبانی می شود.

امروزه از این باغ به عنوان باغ گیاه شناسی استفاده می شود و بازدید از آن هم برای عموم آزاد می باشد. باغ ارم شیراز در تاریخ 14 آبان ماه سال 1353 شمسی و با شماره 1013 به فهرست آثار ملی افزوده شد.

نمایی از ساختمان باغ

ساعات بازدید

ساعات بازدید از این مکان روزانه از ساعت 8 صبح الی 18 عصر می باشد.

آدرس

شیراز- بلوار ارم- نزدیک دانشگاه شیراز

قیمت بلیط

قیمت بلیط ورودی این مجموعه تاریخی برای هر نفر 3000 تومان و برای اتباع خارجی 20000 تومان می باشد.(این قیمت برای سال 1398 می باشد)

شماره تماس: 07132272538


 


 

Add comment

Your message is required.