موزه مانتاداران ایروان | گنجینه اسناد تاریخی ارمنستان

موزه مانتاداران ایروان | گنجینه اسناد تاریخی ارمنستان

این موزه در تپه کوچکی در حاشیه شمالی خیابان مشتوتس، وسیع ترین خیابان در مرکز ایروان واقع شده است. این بنا توسط دولت ارمنستان به عنوان یک اثر ملی ذکر شده است. این مکان یکی از پر بازدید ترین موزه های ایروان است و آثار تاریخی زیادی در آن به نمایش گذاشته می شوند. با لحظات همراه باشید، تا شما را با این موزه بزرگ آشنا کنیم.

آشنایی با موزه مانتادران

این بنا با بازالت خاکستری ساخته شده است و ساخت آن از سال 1945 تا 1958 میلادی به طول انجامیده است. با این حال به دلیل در دسترس نبودن کارگران ماهر، ساخت و ساز آن از سال 1947 تا 1953 به حالت تعلیق درآمد. این بنا توسط معمار ارشد ایروان مارک گریگوریان، تحت تأثیر معماری قرون وسطی ارمنی طراحی شده است. این کلیسا آثار ارزشمدی همچون نقوش قدیمی و اِنجیل های باستانی و چندین اشیا تاریخی دیگر را در خود جای داده است.

موزه مانتاداران ارمنستان

معماری

مساحت این ساختمان 28000 متر است. طبق گفته های مراد حسراتیان، نمای ماتاناداران تحت تأثیر كلیسای مقدس مقدس یازدهم (اراكلوتس) آنی، پایتخت بزرگ باقریید ارمنستان قرار گرفته است. با این وجود گریگوریان (معمار بنا) خاطرنشان كرد كه طراحی این بنا، یک در ورودی در وسط ساختمان با دو طاق تزئینی از دو طرف، که معماری هرکدام به صورت باستانی می باشد و از معبد اِدفو مصر باستان الگو برداری شده است. همچنین این معمار زبده، سالن ورودی را مطابق با گاویت (نارتکس) صومعه صناهین طراحی کرد. این ساختمان در سال 2012 مورد بازسازی و تعمیرات اساسی قرار گرفت.

سالن موزه

آثار موجود در موزه

در حال حاضر مانتاداران شامل حدود 23000 نسخه خطی و کتیبه ای است. این مکان تا کنون، بزرگترین مجموعه نگهدار نسخه های خطی ارمنی در جهان است. علاوه بر این، بیش از 500000 سند مانند اسناد امپراتوری، احکام کاتولیک، اسناد مختلف مربوط به مطالعات ارمنی و نشریات بایگانی، در این مکان قرار دارند. نسخه های خطی، شامل طیف گسترده ای از موضوعات است: آثار مذهبی و کلامی (انجیل (کتاب مقدس)، سخنرانان بزرگ، مکارموزان، سرودها، آثارهمسایگان و کتب روحانی)، متون تاریخ، ریاضیات، جغرافیا، نجوم، کیهان شناسی، فلسفه، فقه، پزشکی، کیمیاگری، طالع بینی، موسیقی، گرامر، بلاغت، فلسفه، تعلیم و تربیت، مجموعه شعر، متون ادبی و ترجمه های یونانی و سریانی از جمله آثار مکتوب این موزه هستند. [24] [2] نوشته های مورخان کلاسیک و قرون وسطایی مثل موسِس خورانتاسی، یِقیشه و کوریون در این موزه حفظ شده اند.

نقاشی دیواری توسط ون خاچاتور (وانیک خاچاتریان) که نبرد آواریر را به تصویرمی کشد، در سال 1960 کشیده شد و در سالن ورودی موزه مانتاداران واقع شده است. سه نقاشی دیواری ساخته شده توسط خاچاتور در سال 1959 که سه دوره از تاریخ ارمنستان را به تصویر می کشد: اورارتو، هلنیسم و ​​قرون وسطا، پله های منتهی به سالن اصلی نمایشگاه را احاطه کرده اند. از سال 1963 تا 1967 ، مجسمه های دانشمندان تاریخ ارمنی، توروس روزلین، گریگور تاتواتی، آنانیا شیراکاتی، مووود خورناسی، مكیتار گوش و فِریک، در قسمت های چپ و راست نمای بیرونی بنا برپا شده اند. به دلیل وجود این آثار تاریخی ارزشمند، موزه مانتاداران از میراث ارزشمند ارمنستان به شمار می رود.

انجیل تاریخی نگهداری شده در موزه

بازسازی

بازسازی ماتاناداران توسط آرتور مسچیان، معماری که به عنوان موسیقی دان شناخته می شود، طراحی شده است و بخش های زیادی به آن اضافه شده است، تا بتواند تعداد بیشتری نسخه خطی را در خود جمع کند و آنها را بهتر نشان دهد. این مجموعه پس از بازسازی سه برابر بزرگتر از ساختمان قدیمی شده است. این بنا جدید مجهز به آزمایشگاه پیشرفته ای است، که در آن نسخه های خطی، بازیابی و اسکن دیجیتالی می شوند. مسچیان خاطرنشان كرد كه وی ساختمان جدید را به گونه ای طراحی كرده است كه با ساختمان قدیمی رقابت نكند، بلكه در عوض ادامه دهنده آن باشد. این طرح ابتدا در اواخر دهه 1980 میلادی ساخته شد، اما به دلیل زلزله ارمنستان در سال 1988 میلادی، جنگ قره باغ و بحران اقتصادی ناشی از آن تحقق نیافت. تأمین مالی بازسازی ساختمان، توسط تاجر ارمنی مستقر در مسکو، سرگئی هامبرتسومیان (10 میلیون دلار) و ماکسیم هکبیان، مدیرعامل مس و مولیبدن زنگزور (4 میلیون دلار) ، از می 2009 تا سپتامبر 2011 ساخته شد. مراسم افتتاح آن پس از بازسازی در 20 سپتامبر 2011 در آستانه جشن های بیستمین سالگرد استقلال ارمنستان با حضور رئیس جمهور سارگان سارجیان، كاتولیكی كاركینین دوم اچمیادادین و آرام اول كلیسیا و رئیس جمهور آذربایجان، ساهاكیان و سایرین افتتاح شد.

مجسمه های اساطیرارمنستان

کلمه مانتاداران به چه معناست؟

ماتناداران در معنای لغوی به مجموعه‌ ای اطلاق می‌شود که مکانی برای نگاهداری اسناد، متون خطی و کتاب‌های دست ‌نویس قدیمی یا چاپی است. این مجموعه، علاوه بر حفاظت از این متون، فعالیت‌های علمی دیگری از قبیل جمع‌آوری، ترمیم، طبقه‌ بندی، تحقیق و نشر آن‌ها را نیز برعهده دارد.

ساعات بازدید

ساعات بازدید از این مکان به غیر از روز های یکشنبه و دوشنبه که تعطیل است، از ساعت 10:00 صبح الی 17:00 بعد از ظهر می باشد.

آدرس

Mashtots Avenue53 , Yerevan 0009 , Armenia

Add comment

Your message is required.