آبشار های دودن | تجربه جنگل نوردی، غارنوردی و قایق رانی

آبشار های دودن | تجربه جنگل نوردی، غارنوردی و قایق رانی

شهر آنتالیا یکی از گردشگر پسند ترین شهر های کشور ترکیه است. که سالانه میلیون ها نفر از گردشگران سرتاسر جهان به آن سفر می کنند. تا جاذبه های دیدنی طبیعی، تاریخی و گردشگری این شهر را ببینند. ما این بار می خواهیم شما را با یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی آنتالیا آشنا کنیم، نام این جاذبه مجموعه آبشار های دودن آنتالیا هستند،که در ادامه مفصلا به آنها خواهیم پرداخت. پس با لحظات همراه باشید.

آبشار بالایی دودن

موقعیت جغرافیایی

آبشار های دودن در جنوب شرقی آنتالیا و در28 کیلو متری جاده قدیم آنتالیا به بوردور واقع شده است. این آبشار ها در اصل دو آبشار هستند. که به صورت کاملا ساده به آبشار های بالایی و پایینی دودن معروف اند. آبشار بالایی در فاصله 14 کیلو متری از شهر قرار گرفته که به همین دلیل در نزدیکی آن رستوران ها و کافه هایی قرار دارند. آبشار دوم (پایینی) با مرکز شهر حدود 22 کیلومتر فاصله دارد و درون جنگل های جنوب شرقی شهر قرار دارد و به داخل رودخانه همنامش یعنی رودخانه دودن می ریزد.

Duden Falls

اطلاعات تکمیلی

هنگامی که شما به آبشار نخست در نزدیکی شهر می رسید، آبشاری به ارتفاع 15 متر خواهید دید. این آبشار بسیار زیباست. صدای جوش و خروش آب بسیار آرام بخش و فوق العاده است. البته در رستوران های نزدیک این آبشار می توانید غذا بخورید تا آماده ماجراجویی در جنگل های جنوبی شهر شوید. در این مسیر باید چند کیلومتری را جنگل نوردی کنید و از طبیعت زیبا و درختان بلند و سر به فلک کشیده اش لذت ببرید. در طول این راه چندین بار استراحت داشته باشید و از میان وعده ها و تنقلاتی که همراهتان دارید، تناول بکنید.(داشتن تنقلاتی نظیر شکلات، پسته، گردو و بادام که بسیار مقوی و انرژی زا هستند در هر سفری به ویژه طبیعت گردی ضروری است -لحظات). پس از کمی استراحت دوباره به راه بیفتید. کم کم صدای خروش آبشار از دور به گوش می رسد. با صدایی که ایجاد می کند، حتما آبشار بلندی است و آبش با قدرت به سنگ های پایینش برخورد می کند و موجب ایجاد این صدای بلند و در عین حال آرام بخش می شود. حال لذت بخش بله؛ درست حدس زدیم ارتفاع این آبشار 40 متر است و این یعنی عالییییییییییه! با دیدن آبشار که از بلندای دیواری سنگی بر پایین جاری می شود حیرت خواهید کرد. اگر در فصل بهار یا تابستان به دیدن این آبشار آمده اید، می توانید زیر آن آب تنی کنید و خود را از شر گرما تابستان آنتالیا که در بعضی مواقع بسیار گرم می شود، خلاص کنید. در این مکان کلی تفریح و بازی می توانید انجام دهید، که در ادامه به شما خواهیم گفت. امیدوارم تا اینجا از این سفر لذت برده باشید.

دلیل نامگذاری دودن

کلمه Duden در ترکی استانبولی به معنی سوراخی است که منابع آب را بلعیده است. برخی از این حفره ها می توانند آنقدر بزرگ باشند که بتوانند یک رودخانه و دریاچه به طور کامل درگیر خود کنند. این دودن ها در برخی مکان ها آب را به طرف زمین می کشند و در مکانی دیگر آب را از زمین به بیرون می فرستند و در نهایت موجب تشکیل آبشار های دودن می شوند و این آبشار ها هم به رودخانه های اطراف مثل رودخانه دودن می ریزد. در نهایت پس از طی 9 کیلومتر به دریای مدیترانه جاری می شوند.

dodenfall66

تفریحات موجود در آبشار های دودن

1- غار نوردی:

در طول این مسیر غاری را مشاهده خواهید کرد، که می توانید از درون این غار 40 متری به زیر آبشار بزرگ دودن (آبشار دوم) برسید و در این طبیعت گردی تجربه غار نوردی را هم داشته باشید.

2- قایق رانی و رفتینگ در Düden Waterfalls

در رودخانه خروشان دودن می توانید به قایق سواری و رفتینگ به پردازید که هرکدام تور های مخصوص خود را دارد. حتی در مسیر آمدن به جای پیاده روی می توانستید از مسیر رودخانه با اجاره یک قایق برای 6 ساعت آن هم با قیمتی گزاف این مسیر را طی کنید، که این راه، راه بسیار گرانی است و به صرفه نیست.

رفتینگ در رودخانه دودن

3- شیرجه زدن و شنا کردن

یکی از بهترین تفریحات در مناطق نزدیک آبشار شیرجه زدن و شنا کردن در آب است. آب بازی را هم به جمع این تفریحات اضافه کنید.

4- زیپلاین سواری

از باب ترین تفریحات این منطقه زیپلاین سواری است، که در این تجربه می توانید با زیپلاین از بالای جنگل های وسیع عبور کنید و از آن لذت ببرید.

نکته:

به همراه داشتن لوازم کمک های اولیه از ضرورات گردش در طبیعت است -لحظات

زیپ لاین جنگلی آنتالیا

بهترین فصل سفر

به طور کلی آنتالیا به دلیل مدیترانه ای بودن آب و هوایش تقریبا در هر فصلی قابل سفر است، اما بهترین فصل سفر به آن از اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

البته در پاییز و زمستان هم همان طور که گفتم می شود به آن سفر کرد اما به دلیل سردی نسبی هوا آن لذت سفر در تابستان را که در گرمی هوا به آب شیرجه خواهید زد را نخواهد داد.

آبشار دودن

نظر من در مورد آبشار های دودن

با سلام خدمت دوستای لحظاتی خودم. دوستان اگه تا حالا دنبال یه جایی بودین که تمامی هیجانات و استرس های درونی تون رو توش خالی کنید، من به شما پیشنهاد می کنم که به منطقه آبشار های دودن برید و علاوه بر دیدن این آبشار های بلند و زیبا از تفریحات موجود تو منطقه که تو مقاله بهشون اشاره کردم نهایت لذت رو همراه همه خانواده و دوستاتون ببرید و حمایت از ما رو هم فراموش نکنید.(حمایت شما با اعتماد به ماست).

Add comment

Your message is required.