آبشار جرموک ارمنستان | آبشار نفرین شده!

آبشار جرموک ارمنستان | آبشار نفرین شده!

آبشار جرموک در شهرجرموک قرار دارد. این آبشار دارای جلوه بصری فوق العاده زیبا و گردشگر پسند است و بیش تر گردشگرانی که به این شهر می آیند، حتما از این آبشار رویایی دیدن می کنند. برای آشنایی بیش تر با این آبشار با ما همراه باشید.

منظره ای از آبشار

اطلاعات آبشار

این آبشار در بخش کوهستان های جنگلی است. شهر جرموک در جنوب شرقی جمهوری ارمنستان، در استان وایوتس جور واقع شده است.

و از سطح دریا 2080 متر بالا تر است. آبشار جرموک با 72 متر ارتفاع (البته به صورت پلکانی) دومین آبشار مرتفع در ارمنستان به حساب می آید و وارد رودخانه ارپا می شود.

آبشار جرموک ارمنستان

افسانه ای کهن پیرامون آبشار جرموک

افسانه جالبی در مورد این آبشار وجود دارد. طبق افسانه، بر روی صخره های این آبشار خانه یک نجیب زاده ارمنی واقع شده بود، که دختری فوق العاده زیبا داشت که مردانی از سراسر جهان خواهان ازدواج با او بودند. اما او از ازدواج با همه این خواستگاران پولدار و زیبا با دلایل مختلف تفره می رفت. زیرا قلب او متعلق به پسر چوپانی بود، که هر روز گوسفند هایش را برای چرا و خوردن علف های تازه به پایین پرتگاهی که خانه دختر در آنجا بود می آورد.

هر روز بعد از نیمه شب دختر طناب بلندی را به داخل پرتگاه پرتاب می کرد تا پسر چوپان بتواند به بالای صخره و خانه دختر برسد. یک روز، پدر دختر طناب را پیدا کرد و متوجه ماجرا می شود و به دختر خود می گوید که باید از تصمیمش منصرف شود و گرنه او را نفرین می کنند. دختر زیر بار حرف پدر نمی رود و پدر دختر خود را لعن و نفرین می کند و می گوید: "اگر تو او را دوباره ملاقات کنی، می خواهم که تو به یک پری دریایی تبدیل شوی و هرگز نتوانی از آب خارج شوی."

بعد از این اتفاق، در جلسه بعد دختر با فکر زیاد همچنان با اطمینان و علاقه پسر چوپان را برای خود انتخاب کرد و در آن شب که می خواست دوباره طناب را به پایین بیندازد، متوجه شد که پدرش طناب را پاره پاره کرده است، پس دختر زیبا به جای طناب موهای بلند خود را به پایین دره انداخت و درست در همان لحظه نفرین پدرش به واقعیت تبدیل شد و دختر به پری دریایی تبدیل شد و از بالا دره به رودخانه افتاد و موهایش هم به آبشاری زیبا تبدیل شد. به همین دلیل است، که مردم از این آبشار به عنوان "موهای پری دریایی" نیز یاد می کنند.

نمایی از آبشار در زمستان

بهترین فصل سفر

از جمله یکی از سوالات متداول میان گردشگران در هرسفری این است که بهترین زمان یا فصل سفر به مکان مورد نظر چه زمانی است؟ پاسخ این سوال برای آبشار جرموک به شرح زیر می باشد.

از آنجا که میانگین دمای هوا در شهر جرموک در بهار 0،4 + درجه سانتی گراد، در تابستان 15،3+ درجه سانتی گراد، در پاییز 5 سانتی گراد و در زمستان هم حدود9- درجه سانتیگراد می باشد، با این اوصاف و آماری که از میانگین دمای کلی این شهر مشاهده کردید، بهترین زمان سفر به این شهر برای بازدید از آبشار جرموک فصل تابستان است، که هوای دلپذیری دارد و نه آنچنان گرم و نه آنچنان سرد است، همچنین آبشار در دو فصل ابتدایی سال به خصوص در تابستان به دلیل ذوب شدن برف های زمستانی پر آب تر از همیشه است. البته اگر در فصول دیگر به ارمنستان سفر کرده اید در سایر فصول هم زیبایی های خود را دارد. به ویژه در زمستان که آبشار یخ می زند و سوژه خوبی برای عکاسی و سلفی گرفتن با آن است.

Add comment

Your message is required.