دریاچه نمک چاکا چین

دریاچه نمک چاکا چین

دریاچه نمک چاکا، واقع در استان چینگهای غربی چین، شهرستان اولان هایکسی و درشهر چاکا قرار دارد، که به نام (دریاچه نمک کاکا) نیز شهرت دارد و در 298 کیلومتری مرکز این استان واقع شده است. این دریاچه نمک متبلور طبیعی به عنوان دروازه شرقی حوضه قیدام در نظر گرفته شده است، که بزرگترین معدن نمک جهان را در خود جای داده است. با لحظات همراه باشید، تا شما را با حقایق جالبی از این دریاچه آشنا کنیم.

معرفی دریاچه نمک چاکا

این دریاچه در ارتفاع 3،059 متری از سطح دریا واقع شده است و مساحتی در حدود 105 کیلومتر مربع(ده برابر بزرگتر از دریاچه غربی هانگژو) دارد. با این حال، این دریاچه یکی از کوچکترین دریاچه ها میان چندین دریاچه نمکی در منطقه قیدام است، اما به دلیل همزیستی آن از نظر نمک جامد و مایع با سایرین با دیگر همنوعان خود تفاوت شگرفی دارد. تختخواب برف مانند دریاچه به رنگ سفید از نمک های مرغوب است و با مخلوط شدن با آب آن، آب کریستالی آبی در برابر آسمان لاجوردی بوجود می آید، که بسیار شفاف است و همانند آیینه می ماند و بی جهت نیست، که به آن شهرت "آینه آسمان" را بخشیده اند. مسافرت به چنین دنیای زیبای نمکی که در کوه های برفی و چمنزارهای پرپشت تعبیه شده است، به ناچار گردشگران احساس می کنند که در یک منطقه رویای قرار دارند.

دریاچه ملقب به آینه آسمان

بهره برداری از دریاچه

دریاچه نمک چاکا طولانی ترین تاریخ بهره برداری (بیش از 3000 سال) را در بین کلیه دریاچه های نمکی موجود در حوضه قیدام دارد. با توجه به ذخایر زیاد نمک آن، استخراج معادن به هیچ وجه دشوار نیست، زیرا فقط با استخراج لایه بالایی دریاچه نمک طبیعی حاصل می شود. استخراج معادن گسترده در حال حاضر بصورت مکانیکی انجام می شود و نمک های زیادی از آن در سراسر چین فروخته می شوند و حتی به ژاپن و نپال نیز صادر می شوند.

آب و هوای دریاچه چاکا چگونه است؟

آب و هوای اطراف دریاچه خشک و سرد است. حتی در اواسط تابستان دمای متوسط روز تقریباً 19.6 درجه سانتیگراد است و میانگین بارندگی سالانه در آن 210 میلی متر است. سطح دریاچه از فصول مختلف متاثر است. ممکن است در فصول بارانی وسعت آن به 105 کیلومتر مربع برسد و در فصول خشک سال اندازه آن کاهش یابد.

chaka دریاچه

استخراج برنز و نمک

در پایین دریاچه لایه های هالیتی وجود دارد و در ضخیم ترین نقطه به 15 متر می رسند و به طور متوسط ضخامتشان به ​5 متر می رسد. برنز های استخراج شده چند سال بعد در لایه های هالیت مجدداً متبلور می شوند و با تأمین زیاد آن از دریاچه، بخش قابل توجهی از استخراجات برنز را به تنهایی بر عهده دارد و این امر واقعاً غیرقابل توصیف است! دانه های نمک از کیفیت عالی برخوردار هستند که پس از فرآوری آنها به عنوان نمک خوراکی قابل استفاده می شوند. ذخیره سازی نمک از این دریاچه پر نعمت، اکنون به حدود 5 میلیون تن می رسد و گفته می شود که این دریاچه به راحتی می تواند، برای کل کشور چین با جمعیتی بالغ بر 1.4 میلیارد نفر تا 85 سال آینده نیز نمک تهیه کند.

مجسمه های نمکی

مجسمه های غول پیکر بسیاری وجود دارد که با ورود به منطقه، آنها را در کنار دریاچه چاکا به صورت پراکنده خواهید دید. این مجسمه های طبیعی از یکجا ماندن آب نمک در مدت زمان طولانی شکل گرفته و به زیبایی آنها را هنر لوکس این سرزمین می نامند. گردشگران بدون هیچ تلاشی برای شنا و یا بدون داشتن جلیقه نجات جلیقه روی آب های چاکا دراز می کشند و حتی اگر بخواهند هم نمی توانند خود را در آن غرق کنند. این امر به این دلیل است که، نمک و مواد معدنی قابل توجهی در طی یک دوره طولانی در دریاچه انباشته شده و باعث می شود نیرو شناوری آن 8 برابر بالاتر از آب دریا و تقریباً برابر با بحر المیت (دریای مرده) اردن باشد.

chaka دریاچه

مناظر زیبا و نمک درمانی

مناظر زیبای طلوع خورشید و غروب خورشید در کنار این مکان بسیار توصیه می شود. بهترین زمان برای بازدید از آن ماه جولای تا آگوست است. اعتقاد بر این است که با وزش نسیم تابستانی در این دریاچه، استنشاق هوای مرطوب آن با محتوای نمکی اش برای ریه مفید است و بسیاری از افراد به دلیل توصیه های پزشکی به این مکان می آیند و به روش های مختلف مانند استنشاق هوا یا شنا در آب آن به درمان درد های ریوی و عضلانی خود می پردازند.

راه آهن معدن نمکی

یک مسیر راه آهن طولانی وجود دارد که تا مرکز دریاچه امتداد دارد. بازدید کنندگان می توانند در طول این مسیر قدم بزنند تا مناظر پر زرق و برق را روی آب مشاهده کنند. صحنه باشکوه معدن که کاوشگرهای معادن نمکی در حال استخراج نمک های با ارزش هستند، از چشمگیر ترین صحنات این دریاچه است.

راه آهن دریاچه

نکات به درد بخور:

1- قبل از سفر خود به آن کارت حافظه مناسبی تهیه کنید، تا از صحنات زیبای آن و ذوق و شوق خودتان عکس و فیلم تهیه کنید و با مشکل پر شدن حافظه گوشی مواجه نشوید.

2- نمک موجود در دریاچه را می توان مزه کرد، اما به دلیل مشکلات بهداشتی و تصویه نشدن آن زیاد مصرف نکنید.

3- به دلیل تابش شدید اشعه ماوراء بنفش، عینک آفتابی بزنید و بر سرتان هم کلاه داشته باشید.

4- برای مقابله با بیماری های ارتفاعی، مقداری از داروهای موثر بر این امر را برای خود و به خصوص افراد سالمند آماده کنید.

چگونه به دریاچه نمکی چاکا برسیم؟

1- از ایستگاه اتوبوس زینگینگ زینینگلو یا ایستگاه اتوبوس زینگینگ (نزدیک ایستگاه راه آهن زینینگ) تا دریاچه نمک چاکا با هزینه 60 یوان بروید.

2- کرایه یک اتومبیل از زینگینگ. هزینه کرایه آن حدود 400 یوان برای یک سفر رفت و برگشت است.

3- از ایستگاه اتوبوس زینینگ به اولان یا دِلینها بروید. این اتوبوس ها از کنار چاکا می گذرد و می توانید در این زمان از آن پیاده شوید.

4- در فصل اوج گردشگری هر سال، بسته به میزان گردشگران، قطار توریستی Y961 / 2 وجود که فعال می شود و گردشگران را از زینینگ به مقصد چاکا سرویس دهی می کنند. به طور کلی هر روز قطار ساعت 08:25 از زینینگ حرکت می کند و ساعت 12:23 به چاکا می رسد. ساعت 17:00 از چاکا برمی گردد و ساعت 21:13 به زینینگ می رسد. لطفاً برای تأیید دقیق اطلاعات به صورت محلی آن را بررسی کنید.

Add comment

Your message is required.